Quantcast
Channel: Katariina kudugurmee
Viewing all 445 articles
Browse latest View live

Punasepõhjalised sõrmikud.

$
0
0
Poeg Number Kolm vajas uusi kindaid. Tegelikult teadsin ma juba kevadel, et pean lapsele talveks uued sõrmikud kuduma, aga ma ei võinud ju arvata, et külmapoiss hakkab hommikuti näppe kimbutama juba oktoobri algusest!! Nii läks seekord eriti kiireks ning mõtlesin, et vaheetapina ostan pojale hoopis mingisugused suvalised masinkootud (meeste)sõrmikud. Kohalikus poes maksid lihtsad rohelised "hiinakad" vaid kolm eurot. Aga nii nagu ma need kodus kapiservale jätsin, siis samasse kohta need ootama ka jäid... Poiss käis koolis oma nappide randmesoojendajatega ning iga päev uuris, millal ta uued kindad valmis saavad. Näpuotsad külmetasid, aga neid lohvakaid poekindaid ta kah ei tahtnud...


Värvidega oli aga lugu nii... Kui hakkasin kindaid kuduma, siis küsisin pojalt, mis värvidega tema sõrmikud olla võiksid. Tema arvas, et sobivad must ja roheline. Klassika! Aga samas meeldisid talle ühed punase-rohelise-kollasekirjud kindad mu fotokogust. Nii tegin talle kaks tööproovi (mõlemad sama mustriga) - esimese tema soovitud musta-rohelisega, teise aga rohelise-punasega. Ta valis viimase, värvilisema :) 



Mustri leidsin raamatust "Eesti kindakirjad ja sokikijad", E.Lutsepp, I.Tammis, kus seda on nimetatud kõõrukirjaks. Kahjuks ei selgu raamatust, millistes kihelkondades või milliste värvidega seda kindakirja on kasutatud. Niisamuti ei võinud ma arvata, millise randmega seda mustrit sobitati. Võtsin värvivalikul eeskujuks Mulgi kindad (tean, et sarnast kõõru- ehk  rattakirja kasutati ka Helmes) ning tegin valelapilised randmed. 

Seekord värvisin ise vaid tumepunase lõnga. Mustris kasutasin Raasiku pika värviüleminekuga rohelist lõnga, millest valisin välja just mulle sobivad lõigukesed.

Vardad olid numbriga 1,5. Soonikus oli 16x4 silmust, hiljem 20x4. 




Haaknõelad on sõrmiku kudumisel head abimehed...
  

Kuidas mütsi mustrit laiendada...

$
0
0
Kudusin veel ühe Aprillililledega mütsi


Seekord oli mul kasutada veidi peenem villa- ja alpakasegu lõng. Samas müts ise pidi tulema laiem (avaram) kui mu eelmised sama mustriga mütsid. Selleks, et saada soovitud suurus, lisasin mütsi põhiosasse silmuseid juurde - iga palmiku (neid on mütsil 6 tükki) mõlemale küljele kasvatasin ühe lisasilmuse, mida järgmistel ridadel kudusin alati pahempidise silmusena. Nii kasvas müts 12 silmuse võrra laiemaks, aga üldmulje jäi ikkagi samaks. 


Sooniku kudusin samade silmuste arvuga nagu juhend ette näeb, lihtsalt keerdsilmuste asemel on tavalised parempidised silmused. 

Lõng: Drops Lima (65% villa, 35% alpakat; 50g/100m; imeilus puidutoon nr 5310), mida kulus 2 tokki ehk 100 grammi.

Kuna Drops Lima lõng on tihedam ja venib võrreldes Drops Big Merinoga vähem, siis kasutasin sellel mütsil ikkagi samu vardaid: soonikus nr 3,5 (96 silmust) ja põhiosas nr 4 (114 silmust). Nii jäi müts parajalt tihe, aga ikkagi mõnusalt kohev ja vormitav.



Loomulikult tuli müts kududa veidi sügavam, st lisandus veel üks rida nuppe. Lõpukahandusse suhtusin aga loominguliselt ehk tegin selle varasemast järsema ega jälginud üldse juhendit. 


Mütsi pildistasin oktoobrikuu viimasel päeval. Siis oli aed lehti ja õunu täis. Täna saaksin mütsi kõrvale tõsta vaid kohevat valget lund.

Tänane lumemütsiga õun.

Mööda klaasi vajuvate piiskadega vest.

$
0
0
Selle helerohelise vesti kudusin imelisest alpaka- ja bambusesegu lõngast. Lõng oli nii pehme, hea läikega, mõnusate pastelsete värvidega ning lisaks oli seda nii meeldiv kududa (ja harutada :))), et ma ei saagi aru, miks seda enam ei toodeta. 


Ma ostsin need lõngad Pulloveri e-poest juba vähemalt 5 aastat tagasi, kui pärast pikki kaalutlusi valisin tumepruunid ja helerohelised lõngavihid. Osad nendest pruunidest läksid selle seeliku heegeldamiseks, kuid mul oli veel alles 5 pruuni ja 5 rohelist. Kui ma nüüd hakkasin google´st otsima, kui palju sedasama lõnga kulub ühe vesti, kampsuni või tuunika kudumiseks, sattusin ma Krentu vestile. Ja kuigi ma enne ei suutnud otsustada, mida sellest lõngast kududa, siis nüüd sai pilt kohe selgeks - tuleb teha vest, sest see lõng tundus selleks täpselt sobivat. Ainult - minu suurusnumbriks kulub lõnga ju rohkem kui 250 grammi... 

Seega pidin tegema kahevärvilise vesti. Korra kaalusin hoopis triibulise vesti kudumist, aga see tundus liiga üksluine tegemine. Pealegi paistis Krentu vestil nii ilus mustriline pind... Seetõttu kujundasin põhiosa ühe värviga ja kõik soonikud teisega. 


Väga minulik oleks olnud, kui vesti põhiosa oleks tumepruun. Mõtlesin sellele vähemalt paar nädalat, aga siiski jõudsin järeldusele, et mul võiks olla ju üks hele talvekudum... Et tuleb rutiini murda... Ma ise tunnen end selles nüüd küll hästi (kuigi üks mu poegadest arvas, et vest pole üldse minu moodi). Ehh, mehed...


Lõng: Katia Qina (80% beebialpakat, 20% bambusviskoosi; 50g/83m), mida kulus kokku 295 grammi, sh 5 tokki rohelist ja 1 tokk pruuni).

Vardad nr 3,5 mm.

Muster ja tehnoloogia on omaloominguline - ma ei ole eriti "tubli" etteantud mustrite jälgija ega rangete ettekirjutuste täitja. 

Kudusin ringselt alt üles. Sooniku (ka alumise) kudusin hiljem külge. Kõik soonikud on keerdsilmustega (sh on keerdus vaid parempidine silmus) - nii jääb tihe, aga mõnusalt vetruv soonik.

Ette tahtsin kolmnurkset kaelaava (lootusega, et see mu lühikese keha veidi pikemaks teeb) ning pikitriibulist mustrit. Tegin erinevate mustritega päris mitu tööproovi, kuid valitu jäi pärast pesu kõige ilusam/reljeefsem. Muster meenutab mulle vihmapiiskasid, mis mööda klaasi alla vajuvad... Seda vist ka selle värvi pärast :)


Muster pidi ulatuma täpselt lõhikuteni (ja mitte küljeõmbluseni - kuigi viimaseid ju mul ei olegi). Sellised, eespool asuvad lõhikud tunduvad mulle hetkel praktilisemadki kui täpselt külgedel paiknevad. 


Väike tikitud motiiv seljal... On see nüüd kass või rebane...



Mulle meeldib, kui parempidisel pinnal on käeava kahandused tehtud paari silmuse võrra sissepoole (mitte kohe äärele), nii et kokkuvõtmine jätab ilusa koekirjalise triibu.


Pahempidise koepinnaga kudumite puhul teen kahanduse tavaliselt siiski äärele (nii ka selle vesti esitükil).


Tööproovi läbipesemisel sain korra ka ehmatada - märjal kudumil kadus ilus läige sootuks. Jäi vaid tuhm ja ilmetu heleroheline värv. Õnneks kuivades läige taastus, nii et tegelikult on kõik OK.

Nautige siis talve! Mul oli küll lõbus ning nädalavahetuse kerge miinuskraadi ja mu uue vestiga ei hakanudki külm...



 

Müts ja kaelus sellest, mis üle jäid.

$
0
0
Mulle ei meeldi lõngajäägid. Ja eks oli ju juba eelmiste piltide pealt ka veidi näha, et ülejäänud lõngadest kudusin endale mütsi. Ning väikese lihtsa kaeluse tegin ka. Nüüd sai heleroheline täitsa otsa, aga pruuni jäi ikka veel 1 tokk järgi - see läheb arvatavasti ühte teise kirjumasse kudumisse. 
  

Mütsi tegin sellesama mustriga, mis on mu vesti esiküljel. Kuna alpaka-bambusesegu lõng üksi oleks sellises mütsis jäänud liiga "vedel" ja kehvasti hoidma, siis võtsin talle kõrvale jooksma helerohelise peenvillase lõnga - õnneks mu tikkimislõngade kastis oli just üks sama tooni roheline. See tundub olevat õige otsus, sest lisaks paremale hoidmisele muutis see muidu igavalt tumepruuni koepinna hoopis nähtavamaks ja heledamaks.

Kaelusesse kudusin tavalise (4+2) sooniku. Oleksin ju võinud ka samasuguse mummulise teha nagu mütsil ja vestil, aga tahtsin mõnusalt kaela ümber hoidvat kaelust. Lisaks kartsin, et üle pea sikutades muutub see kude äkki liiga koledaks. 

Väikese lõhiku jätsin küljele - ma ei tahtunud silmuseid juurde teha, sest see oleks ilusa soonikulise pinna ära rikkunud, aga parema hoidmise nimel oli allapoole veidike avarust ju vaja. Nööp on niisama kaunistuseks.


Lõng: Katia Qina (80% beebialpakat, 20% bambusviskoosi; 50g/83m), mida kulus kokku 130 grammi.
Vardad nr 3,5 mm.

Kõik need (ja eelmise postituse) fotod tegi mu abikaasa. Mina seadistasin kaamera ja hiljem töötlesin veidi. 
Vot niimoodi üritan ma talle selgeks teha, mida ja kui suurelt pildistada tuleb ...




Kas alpaka torgib?

$
0
0
Ehk minu tõde alpakavillasest lõngast... 

Mulle meeldib alpakavillasest lõngast kududa - lõng on parajalt libe ja silmused liiguvad vardal mõnusalt edasi-tagasi, kude jääb ühtlane ning vähenegi konarlikus kaob viimistlemise käigus. Positiivne on veel see, et 100% alpakavillane kampsun ei veni esimese pesemisega palju. Lõng ise tundub nahale pehme ja õrn - see oleks tehtud justkui tibusulgedest. Aga kõige olulisem on muidugi see, et alpakavillane kudum on väga soe. Ma olen kunagi endale kudunud ühe suure ja paksu alpakavillase kampuni, aga talvemantli alla ei saa seda panna - hakkab liiga palav. Nii kannangi seda kampsunit pigem pealisrõivana väheste plusskraadide juures.

Minu meelest on alpakavillasel lõngal ikkagi veidi halbu omadusi ka. Näiteks on alpakalõngade värvivalikus üsna lahjad, tuhmid toonid. Läike saamiseks on alpakavillale lisatud siidi või viskoosi. Need aga muudavad kudumi lirumaks ja raskemaks - kudum ei hoia enam nii hästi ja kuivab kauem. Samas, kui ongi soov saada langev ja keha järgi vormuv kleit, on selline lõng võib-olla just sobiv. Erkusid toone ei ole ma aga alpakalõnga puhul üldse kohanud - kui keegi on, siis palun vihjeid...

Mõnikord häirib mind hoopis see, et alpakavillane lõng ajab ebemeid välja. Seepärast ei soovita ma sellest kududa salli vms, mida tahetakse kanda musta või tumehalli mantliga. Mõni lõng on kohe eriti karvane ja ei pruugi sobida ka beebi kaeluseks-mütsiks.

Rääkides aga piltidel olevast kaelusest... See on ka 100% alpakavillasest lõngast, aga see torgib. Mitte küll nii palju, et ajaks kaela või lõua sügelema, aga iga kord, kui ma selle kaela panen, siis ma tunnen, et torrrrrgib!! Käes on mu kaelus imepehme ja mõnus, kaelas aga... Õnneks ei pane ma seda õues eriti tähele ja ma tõesti käin selle kaelusega, sest just nii on soe. Ja venitamisele peab see hästi vastu :)


Lõng: Schachenmayr Nomotta Alpaka, värv 81 (50g/100m; 100% alpaka), mida kulus umbes 60 grammi. 
Vardad nr 3.

Kuna soonikuline pind jäi kirju lõngaga päris segane, siis otsustasin teha hoopis ripsilise kaeluse. Kudusin 3 rida parempidi ja ühe rea pahempidi - nii tekkis parajalt struktuurne pind.



Oma konstruktsioonilt on kaelus lihtne ja praktiline - samal põhimõttel kudusin ka tütrele ühe kaeluse. Alustasin ülevalt 84 silmusega (kui kududa ringselt ilma avata, siis piisab 76 silmusest). Kui olin kudunud 12 cm, siis hakkasin silmuseid kasvatama - igal neljandal real lisasin 5 silmust (kasvatustega osa pikkus on kokku 7 cm). Lõpu kudusin venivalt maha ja heegeldasin aasakestega üle. Ühed aasad heegeldasin valge lõngaga ka kaeluse peale, kaunistuseks.





Täpselt õiged hõbedased nööbid (leidsin kohalikust poest) on pigem moe pärast, kuigi nad käivad lahti ka. Üldjuhul on need siiski suletud.





Eile hommikul kodu lähedal.

Helelilla lehemüts mu tädile.

$
0
0
Juba kevadel soovis mu Kärla-tädi, et ma talle talveks ühe helelilla bareti moodi mütsi kooksin. Oi, see oli keeruline ülesanne, sest leida lõnga, mis oleks ühtaegu ilusat helelillat värvi, pehme ja soe ning just nii paks või peenike, et sellega saaks ilusat peent mustrit kududa, vaat see oli pea võimatu missioon. Lõpuks lahendasin olukorra nii, et võtsin kaks erinevat peenikest lõnga kõrvuti jooksma - üks oli veidi karvane Midara Angora2 ning teine imepehme kaššmiirisisaldusega lõng Lana Gatto VIP Viimasest kudusin mütsile ka voodri. 


Raamatust "Koekirjade varamu" (L. Stanfield) leidsin toreda lehemotiivi, mida kohandades ja mitmeid kordi ümberkududes saingi mütsile sobiva suurusega leheväädid. 


Seekord alustasin kudumist seestpoolt. Esmalt kudusin topeltlaia sooniku, mille keerasin kahekordseks. Pealmise poole kudusin soonikule kohe otsa, aga voodri jaoks võtsin silmused sooniku teisest otsast hiljem peale. 

Mõnel välimisel soonikureal asendasin ühe lõnga hoopis heleroosa Novita Sädega. Sellele lõngale on sisse pikeeritud pisikesed litrid, mis annavad mütsiäärele toreda helgi - justkui väikesed lumehelbed sätendaksid seal.


Lõngad: 
Lana Gatto VIP (80% vill, 20% kaššmiir; 50g/200m), mida kulus kokku 70 grammi. See imepehme ja õrn lõng on tegelikult väga vastupidav ja soe - ühele oma pojale olen aastaid tagasi sellest kudunud mütsi, mida ta igal talvel kannab. 
Midara Angora2 (50% mohääri, 30% akrüüli, 20% angoorat; 100g/750m), mida kulus 40 grammi. 
Novita Säde (7% mohääri, 7% polüamiidi, 58% akrüüli, 28% polüestrit; 50g/205m), mida kulus mõni meeter.

Vardad olid sooniku kudumisel numbriga 2,5 (silmuseid 90) ja põhiosas numbriga 3 (silmuseid oli siis 132). 

Nende lõngade lilla toon oli üsna sarnane - üks õige veidi roosakam kui teine. Angooralõng jättis mütsile õhulise valge uduloori. 






Fotod sündisid jällegi koostöös abikaasaga: ikka nii, et mina sättisin aparaadi nupud paika ja üritasin normaalne olla, tema fokuseeris ja vajutas nuppu. Hiljem valisin ma pidid ja lõikasin neid veidi.


Tean, et ka tädi loeb mu blogi. Iga kord, kui siia sissekandeid teen, vasardab kusagil kuklas, et küll see eesti keele ja kirjanduse õpetaja nüüd vaatab oma karmi pilguga mu kohmakat keelekasutust :) Mõtlen, et kas ikka on kõik komad õiges kohas ja liitsõnad kokku kirjutatud, kõik see alus-öeldis-sihitis jne :))) 

Tädi on mul tegelikult imeline, üks väga oluline inimene juba alates mu lapsepõlvest ja seda mitte ainult sellepärast, et tema tütrega oli tore koos mängiga... Just tänu tädile saavad mu oma lapsed pea igal talvel teha glasuuriga piparkooke - sest ma mäletan, kui tore oli tädi juures neid kaunistada ja muidugi süüa. Kodus ei viitsinud ema glasuuriga jännata, sest nagunii söödi need piparkoogid ka ilma kaunistamata ära. Ja tõsi ta on - mu enda lapsedki panevad kõik isegi pisut kõrbenud koogid nahka, olgu glasuuriga või mitte. Aga see värviliste glasuuridega maalimine on ikkagi nii tore ja Ann uurib juba novembri alguses, et millal me nüüd sellega lõpuks ometi jälle pihta hakkame...
Veel ei lähe mul meelest need metsmaasika ja kurgimaskid, mida tädi suviti endale tegi ja mis mulle siis nii arusaamatud tundusid, sest maasikad olid ju liiga head, et neid lihtsalt näkku määrida :))) Niisamuti ei mõistnud ma, miks ikkagi peaks hommikuti tööle jalutama ringiga ja mitte otse. Ja nüüd jätan ma ise rõõmuga auto lasteaiast või koolist kaugemale, et saaks veidike rohkem kõndida, paar sõna tütrega rohkem juttu vesta... Ja ei mõista hoopiski neid, kes lasteaia parklas värava ette oma auto (kollasele joonele) pargivad... Kusjuures Ann palus lasteaias sageli, et ma auto veel kaugemale paneksin või hoopis jala tuleksin - no ta ei tajunud, et 2,5 kilomeetrit on tegelikult päris pikk maa õhtul pimedaga lasteaiast koju jalutada...
Et ma pärast keskkooli ülikooli majandust õppima läksin, on ka tädi "süü". Just tema möödaminnes öeldud sõnad, et "mine proovi muidugi", olid minule suureks julgustuseks. 
Ja kui 23 aasta tagasi sündis mu esimene poeg, siis kinkis tädi kaks paari imeilusaid puuvillaseid siputuspükse. Praegu ei oleks selles ju midagi erilist, aga siis oli aasta 1993 - mitte midagi ei olnud saada... isegi mähkmeid mitte, rääkimata sipukatest, kus rinnal olid vahvad värvilised pildid ning päkaosad õmmeldud selliselt, et püksid ilusti jalas püsisid. Neid sipukaid said kanda ka mu kaks järgmist poega. Kui aga pükste põlved ja varbad täiesti auklikuks olid kulunud, lõikasin need pildid välja. Ja need on mul siiani alles...

Kirjutada oleks veel palju... 
Aitäh Sulle, tädi Esta! Muide, Maiuspala-kommid on mu lemmikud :)

Sipukad ei olnud tegelikult roosad, vaid hoopis rohelised - vaid pildi all oli roosa kangas.

Lembe värviküllaste tikandite näitus.

$
0
0
Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigalerii on värvidest pungil. Lembe Maria Sihvre on näitamiseks välja pannud uhkete tikanditega villased kleidid, jakid ja muud hõlstid. Tema särav värvivalik ja mustrite-motiivide paigutus tundub ühtaegu nii juhuslik ja hoogne kui ka maitsekas ja harmooniline. Kadestamisväärne värvitaju! 




Ma armastan neid värve...


Eriti meeldivad mulle need pikad värvilised leheväädid...




Piilusin ka pahemale poole. Kõik on nii korrektne ja ilus!


Lembe Maria Sihvre näitus "Kits kärneriks" aadressil Pikk 22 jääb avatuks kuni 12.detsembrini.
NB! Lembe teeb Tallinna Rahvaülikoolis ka tikkimiskoolitusi.


Ma olen vahepeal päris mitmel näitusel käinud ja muuseumeid külastanud, aga enamasti ei ole mul fotokat kaasas (ning telefon on mul üsna vana ja kehva pildistamisfunktsiooniga) või unustan ma aparaadi lihtsalt kotti. Seekord oli aga hoopis nii, et siin Sauel oli imekaunis talveilm - puud olid lumevahuvalged ja tänavad kerge lumevaiba all - ja mina arvasin, et samasugune pilt avaneb ka Tallinnas. Sõitsime Anniga linna, et külastada Vanalinna jõuluturgu, üle vaadata pealinna jõulukuusk ja teha mõni lumine pilt, aga Tallinn oli lumest täiesti lage. Ilus küll, aga mitte lumevalge...  



Tikitud selg.

$
0
0
Olles juba mitu nädalat (aga võib ka olla, et juba mitu kuud) järjest kudunud, võtsin vahepeal aja maha ning otsustasin paar tundi tikkida. Eelmine kord ju jäi mu manti selg tikandita ning miskipärast hakkas see mul kuskil kuklas kripeldama... 


Pärast mu eelmist (Lembe värviküllaste tikanditega) postitust on muidugi pisut piinlik nii lahjat tööd näidata ning vaid kahetsusega pean ma nüüd fantaseerima, et oleksin ju ka võinud tookord rohkem ette võtta ja oma fuksiaroosale mantlile ühe värvilise Lihula-lillkirjalise vms tüüpi tikandi teha. Samas pean endale aru andma, et sellised uhked tikandid võtavad aega "pisut" rohkem kui paar tundi ning värvilahenduse peale tuleb ka rohkem ette mõelda. Mina aga tahtsingi just tagasihoidlikku tikandit - et mantli kandmisel ei peaks pead murdma selle üle, mida sellega koos üldse kanda sobib.






 



Käpikud Kaidile.

$
0
0
Kaidi tahtis oma uue mütsi juurde sobivaid käpikuid. Võtsin sama lõnga, sama mustri, veidi peenemad vardad, mõned lisanupud :))) ja selline see kindapaar saigi.


Lõng: Drops Lima (65% villa, 35% alpakat; 50g/100m; toon nr 5310), mida kulus veidi vähem kui 2 tokki ehk 80 grammi.

Vardad nr 3 (soonikus 48 ja põhiosas 52 silmust). 



Nendel pimedatel päevadel tuleb kasutada iga võimalust, et veidigi helgemaid pilte saada. Kui õues on natukenegi rohkem valgust, kihutan õue pildistama. Seekord aga hakkas nendest hõredatest pilvedest hoopis lumekuulikesi sadama, külvates valgeid pärleid vastvalminud käpikutele... Ikka rohkem ja rohkem... 




Drops Lima lõnga on väga mõnus kududa - silmused liiguvad vardal hästi, kiud ei takerdu, varras läheb alati õigesse kohta. Tulemuseks on ilus ühtlane kude, korralikud palmikud, soe ja vastupidav kudum - mulle väga meeldib. 


Koerad, kassid ja jõuluootus.

$
0
0
Kui aknast piilub päike sisse, siis saab korraks ka toas pildistada. Teen seda veidi kiirustades - varsti läheb ju päike vastasmaja taha peitu... 

Ei, ma ei ole neid küünlaid ise teinud. Ka küünlajalad on ostetud või kingiks saadud. Kõik jõuluehted on samuti ostetud. Vaid auguline savist kuusepuu on poja tehtud. 

Tahan lihtsalt mõnd meeleolu pilti - advendiks, helesinist. Teen pildid mõni päev varem valmis, siis saab pühapäeval kergemalt võtta:) - nii ma mõtlesin. 


Kõik toimingud toimuvad koera ja kassi valvsa pilgu all. Kass teeb küll näo, et teda ei huvita mu sebimine. Vaid siis, kui teda pildistamise hetkel hüüan, ajab ta pea püsti. 

Seevastu koer peab iga asja üle nuusutama. Kui olen ta peale korduvalt käratanud, võtab ta solvunult sisse positsiooni vaiba kõrval - sealt saab mind hästi edasi jälgida. Üldjuhul ta teab, kus on tema piirid ja minu territooriumile ei roni.

Paarile pildile hüppasin ka ise peale - muidu te äkki ei usu, et need mu oma tehtud :))



Blogimise koolitajad ju rõhutavad, et tuleb ette mõelda. Aga pisut imelik tunne on... Mõtlen, et tegelikult võib ju need pildid ka suvel teha, aga võib-olla on mul hiljem jõuludeks hoopis teistsugused meeleolud ja mõtted... Aga samas on tore - kujundan tuba, otsin aksessuaare, dekoratsioone, küünlad põlevad, pugin piparkooke.

Mulle meeldis see Paula artikkel - seal on häid pildistamise nippe, aga mulle mõjus ka tema arutlus blogimisest. Olen isegi mõelnud, et (heade valgusküllaste fotode nimel) peaksin vist kogu majasisemuse valgeks värvima. Aga see ju ei oleks minu moodi, pole minu maitse, sest mulle meeldivad värvid. Seepärast valisin koju helesinise ja meretoonid ja pruuni... 
 


Paljud tööd ootavad pildistamist: neli kampsunit, kaks kleiti, kaks vesti, üks sall ja küllap veel midagi, mis mulle hetkel meelde ei tule... Ülemisel pildil on kootud kampsun, mis ootab pildile pääsemist juba vähemalt aasta; vest, mille tikandit olen ma vahelduva eduga teinud juba 3 aastat; alpaka-vest, mis õnneks on juba blogist läbi käinud ning kõige peal on poolik värviküllane heegeltöö, millega tegelen vaid nendel haruldastel hetkedel kui tellimustöös on väike paus (näiteks kui kudumi detailid kuivavad).


Mäletan, kui olin umbes sama vana kui praegu mu tütar, siis olid vanaemal toas ka väikesed talled (ühel aastal oli koguni üks must ja teine valge tall). Pakaselisel talvel ju toodi vastsündinud talled tuppa ja anti neile lutipudelist piima. Sellistel hetkedel ei tahtnud ma vanaema juurest kuidagi ära tulla. Ja küll ma olin kurb, kui talled olid juba nii "suured", et enam tuppa tulla ei tohtinud... Loomad elutoas oli loomulik elu osa...

Ilusat jõuluootust teile!

Koon seda valget lõnga...

$
0
0
Käisin valget ilu vaatamas


Keilas, Harju Maakonnaraamatukogu galeriis (valges saalis) on välja pandud imetlusväärne kootud esemete ja tööproovide näitus Eesti Valge. Anu Pink ja Siiri Reimann on kudunud kõik need valged pinnad, kus iga detail ja töö peensus nii hästi välja paistab. Näha on koopiaid vanadest koekirjalistest esemetest ning Siiri loodud Haapsalu pitse. Eksponeeritud on üks imekaunis pitsiline pulmakleit, mitmed peened kolmnurksed rätid (mamma mia, kui õrn ja ühtlane ja tihe on Siiri kootud pits!!), kindad ja sukad-sokid. Eriti hullumeelsed tunduvad mulle kõik vikeldatud kindad (ja randmesoojendajad), kus vardale on seatud minu tavapärase 17-22 silmuse asemel koguni 30 silmust. Ja siinkohal ei tasu vist üldse üle lugeda silmuseid Ruhnu kampsunil, mis on kootud vardaga number 1,5 - niikuinii läheb lugemine kümme korda sassi (ma ise üritan kampsuneid kududa vardaga nr 3). Ahh seda püsivust, Anu!!

Mõned oma lemmikud pildistasin üles.
















Koon seda valget lõnga

Lapsed mängivad õues.
Koon seda valget lõnga,
heledat, pehmet keerdu,
ümber väikese õndla,

ümber jalgade, käte,
läbi sõrmede koon,
iga sära ja sätet
juurde ja juurde loon.

Silmad vaatavad üles,
selgelt ja valusalt küsivad,
heledad kerad süles
viivu, veel viivu püsivad.

Valmis saavad siis hamed,
lasen neid proovida selga.
Ahtad kõrvale panen
ja elu enam ei pelga.

Ingel Tael 

Teemasse sobiva luuletuse leidsin juba kevadel vanasid Nõukogude Naise 1979. aasta numbreid sirvides .

Näitus jääb Keilas avatuks kuni 28. detsembrini.

Sealtsamast raamatukogust leidsin veel kauni Bargello-tehnikas lapiteki - küll on ikka hästi valitud kangad! Selle autor on Reet Terasmaa.


Aga Ann oli samal ajal raamatukogu mängutoas jõulujutte kuulamas- nimelt toimuvad seal laupäeviti kl 12 ettelugemishommikud.

Klaaspurgist saab küünlahoidja.

$
0
0
Minu tänavused jõulukaunistused on helesinistes ja hõbedastes toonides, aga poes avastasin, et sobivaid küünlahoidjaid on üsna keeruline leida. Õnneks saab klaaspurgist väga lihtsate vahenditega teha ilusa küünlahoidja - just selliste toonidega nagu mul vaja. 

Seekord kaunistasin paar purki nii, et ei kasutanud liimipüstolit (ega isegi tavalist liimi mitte). Ka kahepoolset teipi ei viitsinud ma poodi otsima minna:). 


Vaja läheb: 
- 1 puhas purk (hästi sobib väike heeringapurk, aga mina leidsin keldrist paar erikujulist purki - üks oli nikerdustega meepurk ja teine vist punase kalamarja purk);
- valget lund ehk lume-spray;
- jupike ilusat pitsi või kardpaela (mina leidsin kohalikust poest hõbedase põimpitsi);
- jupike atlasspaela või atlaspaelast lipsuke;
- 2 pärlipeaga nööpnõela;
- vana ajaleht vms alus, mis võib mustaks saada;
- värvilisi graanuleid (kruusa või liiva) - mina leidsin sobivat värvi puru Hortesest, aga muidugi võib kasutada ka mõnd looduslikku mittesüttivat materjali. Oluline on, et küünal ei puutuks otseselt kokku klaaspurgi põhjaga. Eriti ohtlikud on metallvormis olevad teeküünlad või küünalde all olevad metalljubinad, mis lähevad väga kuumaks ja võivad klaasi purustada. Mul on niimoodi (suure plahvatusega) läinud katki paar poest ostetud klaasist küünlahoidjat...
- ja muidugi üks sobiva suuruga küünal.


Töö käik:
1. Pihusta lumi õhukese kihina purgi väliskülgedele. Tee seda ajalehe kohal! Ära pihusta liiga ligidalt, sest siis jääb lumekiht liiga paks ja see valgub purgilt maha.


2. Lase purgil kuivada - selleks võib kuluda vähemalt 1 tund.
3. Lõika pitspaelast nii pikk jupike, et see ulatuks purgisuu ümber + 1,5 cm varu. Kinnita pits purgisuu ümber ja kinnita nööpnõelaga.


4. Tee atlaspaelast lipsuke ja kinnita see teise nööpnõelaga pitspaela külge. 


5. Vajadusel pihusta purgile veel veidi lund.
6. Kalla värvilised graanulid klaaspurki nii, et neid saaks purgi põhja umbes 1 cm.
7. Aseta küünal graanulitele :)))



Nüüd jääb üle vaid küünal põlema panna...



Mulle meeldib, et kui järgmine aasta peaks tulema tuju näiteks punaste dekoratsioonide järgi, siis sellistel purkidel on lipsukesi ju imelihtne vahetada.

Kaunist jõuluaega teile!

Ilusaid pühi!

Väike punane kleit.

$
0
0
Kudusin endale pitsilise kleidi - leekivpunase, et ikka hästi silma paistaks :) 

Kleit on klassikalise sirge joonega (õigemini ta lihtsalt paistab selline üsna sirge, tegelikult on seelikuosa ikkagi kergelt A-lõikeline), sest just sellise lõikega kleiti on hea kanda nii jõulupeol kui ka teatris (see on ka juba korduvalt järele proovitud).


Lõngaks valisin alpaka- ja siidiseguse Drops Lace´i. Ütlen kohe hoiatuseks, et seda lõnga peab just ja ainult puidust varrastega kuduma - vahet pole, kas kase- või kirsipuust, pea-asi, et kergest puust ja teravate otstega. 
Olen varem samast lõngast kudunud kaks kolmnurkset rätikut ja mõlemal korral sujus kudumine imehästi. Mäletan, et kuskil veel imestati, et kuidas on võimalik sellest lõngast kududa välja nuppe... No mina ei näinud tookord probleeme, aga kui hakkasin oma punast kleiti tegema, siis ei läinud see sugugi nii libedalt. Või tegelikult... just läkski liiga libedalt, sest mul ei olnud vabu puidust ringvardaid numbriga 3 ega 3,5. Olid vaid metallvardad. Ja kududes kleidi esimest kümmet sentimeetrit ei saanud ma aru, mis toimub - silmused jooksid pidevalt varrastest välja, vardaid ei püsinud peos, vaid pudenesid käest, nuppe ei suutnud ma kokku tõmmata. Kõik oli nii vastikult libe ja püsimatu, et kurgus oli klomp... Lõpuks ostsin kohalikust poest kasepuust ringvardad ja kõik hakkas sujuma.




Kui olin otsustanud, et kleit tuleb punane, oli kohe selge ka see, et pean selle tegema liblikakirjalise. Sest aastate eest, kui ma lappasin esimest korda Haapsalu salli raamatut ja mulle jäi silma imekaunis liblikakiri, tundus mulle, et just punast värvi Haapsalu salli ma kunagi selle koekirjaga kuduma pean. Aga punast salli ei ole ma teinud seniajani... 
Kleit aga on nüüd olemas ja eks ma sain ikka ennast pilgeni kiruda, sest kleidi kudusin ma ringselt ja ega seda liblikakirja just nii kõige mugavam kududa polnudki. Lisaks on liblikatiibadeks ju palmikud - aga kududa sellise libeda lõngaga palmikuid, on sama hea, kui saada lapse suust kätte kommi, st pea võimatu. Just selle kleidi pärast pidin esimest korda elus ostma endale kõverad palmikuvarda, sest (harjumuspäraselt) silmuste mahalibistamisega ei saanud ma siin hakkama.


Lõng: Drops Lace  (70% alpaka, 30% siid; 50g/400m), mida kulus alla kahe vihi. 
Selliseks pitskleidiks tundub see lõng küll ideaalne - kleit on mõnusa läikega ja hästi langev, muster tuleb hästi välja ja seda hoolimata sellest, et pitsi all on samasugune punane vooder. Reisides on mugav kleiti kaasa võtta - ei pea muretsema, et see kortsuks. Lisaks võtab kleit kotis vähe ruumi. 
Loodetavasti ka pikemal kandmisel ei veni kleit välja ega lähe vormist. 

Vardad nr 3 ja 3,5 mm. 

Kudusin alt üles ringselt. Allääres on ripsiridade vahel väike augurida. Varrukad kudusin kehaosale külge - seega õmblusi nagu polnudki (no õlal siiski on).
Seljal on pärlnööbiga ava (sellest ei ole hetkel pilti), aga tegelikult saab kleidi hõlpsasti selga ka nööpi avamata



Küllap kunagi tulevad ka pildid, kus kleit on mul seljas...

Head uut aastat!

$
0
0
Mõned klõpsud minu kodust.

 




Sealsamas sinisel sohval ma tavaliselt oma käsitööd teengi. Poolik sõrmik ootab käetoel - muide, 15 minutit enne aasta lõppu sain sellel viimased lõngaotsad peidetud. Uude aastasse jäi vaid kinnaste lõplik viimistlus.


Lastega on mul ikka vedanud. Poeg nr 2 küpsetas aastavahetuseks paar karaskit. Poeg nr 3 aga valmistas uhke šokolaadi- ja mustsõstratordi. Nämma!
Retsept pärineb  Nami-Namist.


Tegusat uut käsitöö-aastat!

Paar vildikuuli.

$
0
0
Lõpuks tuli talv. Ja selle aasta esimene lumi...


Värskeid pilte mul hetkel pakkuda ei ole, sest ma ei olegi täna veel õue jõudnud. Ja mõeldes eilsele tuisule, siis sellise ilmaga vist ei olegi võimalik pildistada - lumi tuiskab näkku ja objektiivi, krae vahele ja ninna. Vastu tuult kohe eriti valusalt... Aga vaade õues on nii lahe, lumeudune ja hõrkvalge; natuke nukker, aga samas muinasjutuline ja lootustandev.

Need hetked on hoopis detsembrist. 




Enne jõule toksisin paar villaehet. Seadsin kuulid üksteise otsa, sidusin alla pika tuti. Ühe kaunistasin helmestega, teise hõbedase niidiga. Kujult said need lihtsad ja klassikalised, aga ikkagi minu moodi. 

Ühe neist võtsin lumeniidule jalutama.


Hiljem kodus otsustasin, et hõbedane lips on neil liiast. Vähem sära meeldib mulle rohkem, kuigi jõulude puhul võiks ju teisiti mõelda..



Sain endale jõuluks aktiivsusmonitori (nagu sammulugeja). See näitab, et mu päevased kodused toimetused "võtavad" umbes 3000 sammu. Sama palju lisab igahommikune jalutuskäik koeraga. Eriti hea on aga seis siis, kui ma ka õhtul käin koeraga jalutamas (no seda juhtub vaid paar korda nädalas). Arvatavasti läheb muude koduväliste sebimiste peale veel 1-2 tuhat sammu, aga seda ma kindlalt väita ei saa, sest on koolivaheaeg ja ma võtan praegu asju laisalt. Seega 10 tuhandest jääb tavaliselt mingi ports puudu...

Avastasin veel, et kui tahta sammulugejat üle kavaldada, siis tuleks päev läbi hoopis heegeldada:) Kudumine aga samme ei lisa. Mõistatan siin, et miks elektroonika arvab, et heegeldamine on kiirkõnd. Küllap vehin ma heegelnõelaga piisavalt aktiivselt või kulub lõnga nii palju, et ma pean seda kerast kogu aeg juurde sikutama. Mul on värviline töö ja värvide sättimine on põnev - see kiirendab kindlasti pulssi:). Üks õhtu heegeldasin 2000 sammu!

Nõelviltimine lisab muidugi ka samme, aga see ongi üsna intensiivne tegevus. Sammud tulevad teenitult, kuigi istudes.
  

Uue Kunsti Muuseum Pärnus.

$
0
0
Kui oled Pärnus näiteks SPA-puhkusel, siis võiksid külastada ka Uue Kunsti Muuseumi. Ühelt poolt asub see küll kummalises kohas - oleks justkui ilus eramajade ja villade rajoon, kust ei oskaks üht endist EKP-maja oodatagi, teisalt on see pea igast SPAst just paraja jalutuskäigu kaugusel, nii et sööd hommikul kõhu buffet-lauas pilgeni täis ja enne ujumist või hoolitsusprotseduure teed ühe toreda kultuurse jalutuskäigu. No nii ma mõtlesin...

Tegelikult on see muuseum muidugi üks paras üllatuste maja. Võõralt monstrumina mõjuvasse nõuka-aegsesse ehitisse sisse astudes sattusime justkui hubasesse käsitööruumi, kus telgedel on poolik vaip ja nurga taga armas väike käsitööpood. Muud ruumid olid küll valdavalt tavalised valged (hea valgustusega) suured saalid, kust paraku ka laest langevat krohvi  krae vahele võis sadada :) 


Näitused moodustasid paraja kompoti "vanadest headest aegadest" ja tänapäevast. Näha sai kirevat Kihnu ja Tõstamaa käsitööd, tikitud saanitekke, erinevate kontinentide käsitöötehnikaid (seda vööde, tekkide, piltide jne näol), mänguasju Jaapani multikategelastest, vanu jalgrattaid, prügi taaskasutust, Põhja-Korea maalikunsti näited, vanu fotosid ja kokaraamatuid jne jne.



Kihnu nukkudega samas saalis oli veel kaunis Silvia Soide fotomälestuste kogu, mida saab näha kuni 12. veebruarini.


Nierika lõngamaal. Lõng ja mesilasvaha puidul. Lääne-Mehhiko. 


See lapitehnikas tekk nimega "Abielusõrmus" on käsitsi õmmeldud, sh ka kogu tiheteping on tehtud käsitsi, mitte masinaga. USA.

 
Puuvillane lauakate. Peeglitega tikand. India. 


Saanitekk Riina Pulli kogust. Tori. 


Annile meeldisid tänavalt leitud prügist tehtud skulptuurid. Nende autoriks on Heiki Kong.

  
Ja muidugi meeldisid mu tütrele mänguasjad. Need Jaapani multifilmide kangelased on kokku kogunud Pärnu neiu Kristiina Saare.


Kurbusega pidin tõdema, et mu teismelisi ei huvitanud eriti miski. Võib-olla veidike need jalgrattad... 


Mulle avaldasid muljet Indrek Aija fotokollaažid. Uskumatu, et need on "lihtsalt" vanadest fotodest kokku pandud. 





Kihnust ja Tõstamaalt pärit kindad on pärit Epp Maria Kokamägi kollektsioonist. Mulle pakkus huvi keskmine, roosakirju vingulise varrega sõrmik, aga Ann tahaks endale kõige parempoolsemat valget roositud sõrmikut.

Kusjuures, muuseum on lahti iga päev kella 9-19. 

Punases kleidis.

$
0
0
Pärnus oli kleit mul kaasas (sest käsime teatris) ja nii sai teha mõned pildid. 

 

 


Kõik fotod on tehtud Villa Ammendes. Need pildid, kus mina olen peal, tegi abikaasa. Ülejäänud klõpsisin ise. 

Vahvad kipslillede kimbud rippusid käsipuu äärelt alla.





Pildistamine on vahest kasulik ka, eriti selja tagant -  alles sellel ülemisel pildil märkasin, et pärlnööbi kohal ei jää kaeluseäär sugugi ühele kõrgusele, vaid kipub nihkesse vajuma. See viga on nüüdseks juba parandatud: uue nööbiaasa tegin lihtsalt veidike allapoole.



Tegin endast mitmeid koopiaid :) No ühe pildi pidin ju endast ise ka tegema, sest villa vannitoaseinad olid peegleid täis. 


Muhumustrilised sõrmikud Ritale.

$
0
0
Rita soovis endale rõõmsaid värvilisi sõrmikuid. Need pidid tulema üsna sarnased mu enda kinnastega, aga tumesinise põhjaga ja veidi laiemad. Kudumise käigus selgus, et tumesinine lõng on veidi peenem kui mu enda kinnaste lillakassinine, mistõttu mahtus uutesse sõrmikutesse rohkem silmuseid ja muidugi ka rohkem mustrit. Nii õnnestus mul kahe suurema mustri vahele lisada üks kitsam mustritriip - sobitasin sinna valgete "mammudega" kirja, mis on üsna levinud nii Muhu sukkadel kui ka kinnastel. Roosad täpikesed silmasin neile hiljem peale.




Lõngad on 100% villased. Tumesinine, roosa ja kollane on mu enda värvitud. Oranž ja roheline on juba poest värvilisena soetatud.
Vardad nr 1,5 mm.
Silmuseid randmes 84, hiljem 80.



Kodust mitte väga kaugel leidsin ilusa talvise kadakase karjamaa.


Kitsa heegelpitsiga laudlina.

$
0
0

Me tulime Sauele elama 14 aastat tagasi, just Eesti Vabariigi aastapäeval. Äsja oli sündinud mu kolmas poeg. Ja poeg number 2 oli siis veel alla kahe aastane. Elu oli pidevast magamatusest ja allkorrusel toimuvast remondist pehmelt öeldes pöörane :). See selleks...

Igal juhul oli meil esimest korda lisaks köögile ka eraldi söögituba. Muidugi paigutasime sinna suure söögilaua, kuhu toona 5-liikmeline pere päris vabalt ära mahtus. Ja juba tookord otsisin ma poodidest just selle laua katmiseks sobivat laudlina, mida vaid pidulikematel päevadel kasutada. Paraku selgus, et kõik õige suurusega linad olid kas polüestrist või kummist (huvitav, kas nüüd on olukord teine?). Nii ei jäänud mul muud üle, kui osta 1,5 meetrit imeilusat kuldse läikega koorevalget linast kangast (tundus muidugi hullumeelselt kallis ost) ja loota, et mul jääb poiste kõrvalt üle niipalju vaba aega, et selle äärde väike pitsikene heegeldada ning äkki veel mingi tikand peale võluda... 

Alguses mõtlesin ja fantaseerisin. Kangas seisis sahtlis, ootas. Aastad läksid. Poisid said suuremaks, mina läksin tööle. Sündis Ann. Kangas oli ammu meelest läinud. Aastad läksid. 

Möödunud suvel tegime kodus remonti. Muuhulgas vahetasime välja söögitoa tapeedi. Aga kui tahtsin jõulude eel linikut lauale panna, siis selgus, et mitte üksi varasem hädavariant ei sobinud. Tuuseldasin nõutult oma kangavarudes, aga ühtegi head ja samas kiiret pääseteed ma ei leidnud. Kuni ühel ööl tuli mulle just seesama linane kangajupp meelde. Ja üks teine tükike... kitsas heegeldatud pitsiriba, mille olin paar aastat tagasi leidnud Sõbralt Sõbrale Keila poest. Olin selle 1,3-meetrise heegelpitsi toonud koju ilma kindla plaanita. Aga no kuidas olekski saanud jätta poodi ilusat, puhast ja kasutamata heegelpitsi? Keegi hea inimene oli juba suure töö ära teinud ja mina pidin nüüd lihtsalt välja mõtlema, kuidas need kaks tükki kokku panna...

Lõikasin oma linase kangatüki kolmeks ribaks. Ühest sai kohe üks pikk ja kitsas heegeldatud keskosaga laudlina, teised jäid veel häid ideid ootama. Õnneks sobib uus lina hästi nii suurele heledale söögilauale kui ka tumedale diivanilauale elutoas (piltidel)


See pisuke lainetus tuleb sellest, et lina oli kasutuses kogu jõulude ja aastavahetuse ja hiljemgi veel, aga pildid tegin pärast kõiki neid sündmusi. Vot ei õnnestunudki veel ära määrida:)






Viewing all 445 articles
Browse latest View live